Wiedza

Rynek RTV/AGD - co kupują Polacy i za ile?


Co Polacy robią ze sprzętem RTV/AGD gdy ten się zepsuje? Jak często konsumenci decydują się na zakup nowych urządzeń, a kiedy starają się je naprawić? Komu chcą powierzyć taką naprawę? Jak wiele zbędnych elektrośmieci Polacy trzymają jeszcze w domach? Odpowiedzi na wszystkie te pytania można znaleźć w badaniu zrealizowanym z inicjatywy firmy Tauron, a my przygotowaliśmy dla Was tę wiedzę w pigułce.

Kto kupuje sprzęt RTV/AGD i za ile?

Respondenci to w głównie (70%) osoby w wieku 25-64 lata (9,5% - poniżej 25 lat, 20,5% - powyżej 65 lat). W 30,9 % pochodzą z miast (50-200 tys. mieszkańców). 52,1% ankietowanych stanowią kobiety, a 47,9% mężczyźni.

Dane pokazują, że większość Polaków regularnie wydaje na sprzęt RTV/AGD nawet kilka tysięcy złotych, średnio około jedną miesięczną pensję raz na 2 lata. W analizowanym przez nas badaniu, 57% respondentów zadeklarowało, że ciągu ostatnich 2 lat na zakupy urządzeń wydało między 2-3 tys. zł, zaś 30,7% ankietowanych wydało więcej niż 3000 zł. Jak łatwo się domyślić, najmniejszą grupą wiekową wśród wydających na nowy sprzęt kwotę ponad 3 tys. zł są seniorzy. Najczęściej takie zakupy robią osoby w wieku 35-44 lat (aż 40,6%).

Polacy najczęściej kupują telewizory, lodówki i pralki

Aż 50,7% ankietowanych wskazało, że w ostatnim czasie kupiło nowy telewizor. 38.2% Klientów zdecydowało się na pralkę lub lodówkę. W tym miejscu warto wspomnieć o usługach dodatkowych, których oczekuje coraz więcej Klientów. O czymś, co dla Polaków stało się absolutnie koniecznym elementem zakupów - dostawie z wniesieniem, a także pożądanej ofercie usług montażu przez wykwalifikowanych ekspertów pisaliśmy w naszej innej analizie TUTAJ.

Dlaczego Polacy kupują?

Jak pokazują dane zebrane w badaniu, pomimo że wydatki na sprzęt RTV/AGD są dla większości badanych znaczącym wysiłkiem finansowym, okazuje się, że na zakupy Polacy decydują się także wtedy, gdy nie jest to konieczne.

Najwięcej, bo aż 29% badanych oświadczyło, że na zakup decyduje się pomimo, że posiada podobny, sprawny sprzęt w domu. Kluczem okazuje się chęć wymiany go na nowszy lub lepszy model. Z kolei 22,5% oświadcza, że decyzję o zakupie podejmuje, gdy stary sprzęt się zepsuje i pomimo prób, nie da się go naprawić, a 21,3% decyduje się na zakup gdy naprawa okazuje się zbyt droga. Spora grupa Klientów (19,4% odpowiedzi) wskazuje także na chęć posiadania nowego urządzenia, którego wcześniej się nie posiadało. Najczęściej zakupy wynikają jednak z potrzeb. Tylko 11,1% respondentów przyznało, że w ostatnich 24 miesiącach zdecydowało się na zakup sprzętu, mimo że go nie potrzebowało.

Polacy nie ufają “fachowcom z Internetu”, wolą powierzyć serwis doświadczonym ekspertom z odpowiednimi uprawnieniami

Aż 76,9% ankietowanych stwierdziło, że nie ma zaufania do fachowców znalezionych przez Internet. Z punktu widzenia sprzedawcy warto zatem zaproponować Klientom odpowiedni serwis, łącznie z profesjonalistami, którzy wesprą ich w procesie montażu. Na przykład nasi Experci, którzy zajmują się montażem dostarczanych sprzętów RTV/AGD zakupionych w sklepach, z którymi współpracujemy, mają wszelkie uprawnienia, które umożliwiają im pracę przy instalacjach wodno-kanalizacyjnych, elektrycznych czy też gazowych. Aż 81% badanych odpowiedziało, że “ufam tylko fachowcom, których polecili mi znajomi lub którzy mają dobre opinie w Internecie”. 78% ma trudności ze znalezieniem odpowiedniego fachowca, a 60% uważa, że Ci, którzy ogłaszają się w sieci to często osoby nieuczciwe.

Jeśli chodzi o same naprawy, to aż 72% respondentów przyznało, że zdarzyła im się awaria dużego sprzętu RTV/AGD. Co ciekawe, zaledwie 6,3% odpowiedziało, że za naprawę bierze się samemu. Jeśli już ktoś decyduje się na naprawę, to w 54% przypadków szuka fachowca w Internecie.

Polacy pozbywają się elektrośmieci?

Aż 30% badanych potwierdza, że przechowuje w swoich domach nieużywany sprzęt RTV/AGD. Najczęściej są to pralki, laptopy i telewizory. W EXPERT dbamy o to, aby Klienci nie martwili się o zużyty sprzęt i zawsze oferujemy im odbiór starych urządzeń w momencie gdy dostarczamy i podłączamy nowe.

EXPERT to odpowiedź na potrzeby klientów

Podsumowując, Polacy regularnie wydają stosunkowo spore środki pieniężne na zakup sprzętu RTV/AGD, takie jak lodówki, pralki czy telewizory.. Najwięcej wydający Klienci to głównie osoby młode i w średnim wieku. Na drogie zakupy najrzadziej decydują się seniorzy powyżej 65 roku życia.

Kupowanie nowego sprzętu RTV/AGD nie zawsze wynika wyłącznie z potrzeb gospodarstwa domowego lub z awarii dotychczasowego sprzętu. Czasem zakupy te mogą być traktowane jako spełnianie zachcianek lub polepszanie swojego standardu życia. W kontekście serwisu i usług fachowców, Polacy nie ufają przypadkowym osobom, które ogłaszają się w Internecie - wolą stawiać na ekspertów, którzy cieszą się dobrą opinią i wykonują swoje zadania profesjonalnie. Ponadto, aż 1/3 badanych w domu wciąż przechowuje elektrośmieci, które zapewne już nigdy im się do niczego nie przydadzą, warto zatem proponować im pozbycie się i odbiór tego typu odpadów. W EXPERT wiemy doskonale jak ważna jest profesjonalna instalacja eliminująca ryzyko niewłaściwego użytkowania, a co za tym częstszego serwisowania, dlatego też zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi, oferujemy klientom montaż wykonywany przez wykwalifikowanego Experta, zwroty reklamacyjne, ale również odbiór elektrośmieci, zdejmując z ich barków kłopot jakim jest samodzielny zwrot towaru. Odbiór realizujemy także przy dostawie nowego sprzętu, umożliwiając cieszenie się zamówionym produktem bezpośrednio po zakupie bez potrzeby zastanawiania się, co zrobić ze starym sprzętem.

Źródło: "Naprawiamy czy wyrzucamy" - Raport z badań postaw konsumenckich Polaków